baner
windows 10 key online sale office 2016 key sale purchase office 2013 key http://www.cdkeypascher.com/ buy cheap windows 10 key purchase WINDOWS 10 Key buy Office Professional Plus 2016 Key

Święty Krzyż

0
UDOSTĘPNIJ
SONY DSC

Najcenniejszy obiekt kulturowy i sakralny w Województwie Świętokrzyskim.

Wzniesiony na grzbiecie Łysej Góry owianej licznymi opowieściami i starymi podaniami ludowymi. Fundatorem klasztoru, jak głoszą Dzieje Polski napisane przez Jana Długosza, był Bolesław Chrobry w 1006 r. Nazwa klasztoru pochodzi od Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, na którym miał umrzeć Jezus Chrystus, podarowanych w XII w. przez św. Emeryka, syna Stefana I króla węgierskiego. Od tego wydarzenia stał się on jednym z najważniejszych polskich sanktuariów i celem licznych pielgrzymek. Klasztor w ciągu swej historii był kilkakrotnie rabowany i niszczony. Podupadał, a następnie znów się podnosił dzięki hojnym fundatorom. Najwięcej zniszczeń przyniosła kasata zakonu dokonana po rozbiorach. Mimo dużych szkód, które spowodowały burzliwe dzieje Polski, w czasie których klasztor pełnił rolę m. in. więzieni carskich, czy obozów zagłady dla jeńców radzieckich, pozostał on najcenniejszym miejscem kultu regionu odwiedzanym przez rzesze pielgrzymów. W 1936 r. do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego przybyli Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej i zajęli miejsca niezaadoptowane na więzienie, a następnie przystąpili do odbudowy kościoła, którą przerwał okres wojny.
W 1961 r. budynki klasztorne po więzieniu przejął Świętokrzyski Park Narodowy. Aktualnie mieści się tu zakon Misjonarzy Oblatów MN. Zespół opactwa pobenedyktyńskiego obejmuje czworobok zabudowań klasztornych z XIV – XV w. wraz z wirydarzem i krużgankiem sąsiadującym z Muzeum Misyjnym Ojców Oblatów NMP, oraz wczesnobarokowa Kaplica Oleśnickich, w której przechowywane są Relikwie Drzewa Krzyża Świętego, a także późnobarokowo-klasycystyczny kościół. W podziemiach kaplicy Oleśnickich znajduje się krypta grobowa, gdzie m. in. złożone jest zmumifikowane ciało przypisywane Jeremiemu Wiśniowieckiemu, a także członków rodziny fundatora kaplicy oraz nieznanego powstańca styczniowego z 1864 r. Świątynia pierwotnie posiadała wieżę, która niestety uległa zniszczeniu. Od zachodu przylega wczesnobarokowe skrzydło, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Przyrodniczo ŚPN. Na wschód od świątyni znajduje się dzwonnica wraz z bramą z XVIII w.

UDOSTĘPNIJ
fb