baner
windows 10 key online sale office 2016 key sale purchase office 2013 key http://www.cdkeypascher.com/ buy cheap windows 10 key purchase WINDOWS 10 Key buy Office Professional Plus 2016 Key

Podziemna Trasa Turystyczna

ATRAKCJE TURYSTYCZNE / POWIAT OPATOWSKI / Podziemna Trasa Turystyczna
0
UDOSTĘPNIJ
na_strone_z_opisem_Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie

Niewątpliwie największą atrakcją miasta są podziemne labirynty.

 

Zwiedzanie

W chwili obecnej pod powierzchnią znajduje się 46 łukowo sklepionych komór połączonych korytarzami i schodami, tworząc podziemną trasę turystyczną o długości ok. 400 m. Temperatura wewnątrz uzależniona jest od pory roku i wynosi od 5 st. C do 12 st. C. Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem o pełnych godzinach pn-sob 9.00-18.00; niedz. i święta 11.00-17.00. Czas zwiedzania ok. 40 min.

Główne sale posiadają swoje nazwy, w których można obejrzeć różne wystawy, nawiązujące do ważnych wydarzeń ziemi opatowskiej, etnografii oraz odkryć geologicznych. Wszystkie informacje w niezwykle barwny i ciekawy sposób podane są przez przewodnika.
W jednej z komór zachowany został kopalniany wystrój, pozostawiony na pamiątkę górników, którzy odkrywali i zabezpieczali podziemia.
W obliczu zagrożenia, w niespokojnych czasach najazdów tatarskich, podziemne miasto dawało mieszkańcom Opatowa również schronienie. Z tymi wydarzeniami związana jest opatowska legenda: Kiedy podczas jednego z najazdów Tatarzy nie znaleźli ludzi w mieście, domyślili się, że muszą chować się gdzieś w podziemiach. Odczekali kilka dni zastawiając pułapkę na wychodzących na powierzchnię, niczego nie spodziewających się mieszkańców. Wzięli z jasyr ludzi, rabując i podpalając miasto. W tym czasie zasypała się cześć korytarzy, odcinając jedyną drogę przebywającej tam kobiecie. Pogrzebana żywcem biedaczka została tam na zawsze. Dziś po korytarzach błąka się jej duch pod postacią „Białej Damy”.
Wojenna Strzelnica, to pomieszczenie, gdzie w czasie II wojny światowej dokonywano prób broni ręcznej i maszynowej. Warto w tym miejscu wspomnieć o słynnym oddziale partyzanckim „Jędrusie”, którym poświęcona została jedna z sal – Partyzancka. Oddział składał się z młodych chłopców w wieku gimnazjalnym, którzy wsławili się m. in. rozbiciem więzienia w Opatowie. Uwolnili oni 80 osób, spośród których większość skazana była na śmierć przez gestapo. W czasie tej heroicznej akcji, oddział „Jędrusiów” liczył zaledwie kilkanaście osób, podczas gdy niemiecki garnizon ok. 380 żołnierzy.
W następnych pomieszczeniach zobaczymy m. in. ekspozycje oręża rycerskiego, rzeczy codziennego użytku kupców opatowskich, wystawę garncarstwa regionalnego oraz eksponaty krzemienia z dawnej kopalni neolitycznej z okolic Ożarowa.

Dojazd i położenie

Opatów leży w woj. świętokrzyskim, mniej więcej w połowie drogi nr 74 biegnącej z Kielc do Kraśnika. Z południa na północ, Opatów przecina międzynarodowa E371. Wejście do Podziemi Opatowskich znajduje się w centrum historycznego rynku, na Placu Obrońców Pokoju 18. Samochodem osobowym można wjechać i zaparkować praktycznie w pobliżu samego wejścia do podziemi.

Podziemia Opatowskie:

Jedna z największych atrakcji Opatowa i Ziemi Opatowskiej. Najstarsze detale podziemnej architektury pochodzą z XV wieku. Sprzyjała temu budowa geologiczna tego terenu, czyli występowanie lessu. Opatowscy kupcy, podobnie jak mieszkańcy Sandomierza czy Bodzentyna, pod domami, rynkiem i ulicami drążyli labirynt korytarzy i pomieszczeń do głębokości 12 metrów, tworząc 3 kondygnacje piwnic. Dla celow wentylacji wykonano pionowe lub ukośne szyby pomiędzy kondygnacjami, by nie dopuścić do zawilgocenia wyrobisk . Z czasem z sieci piwnic i korytarzy rozwinęło się prawdziwe podziemne miasto. Kiedy Opatów zaczął podupadać gospodarczo, głębokie piwnice stawały się bezużyteczne, część z nich zasypano, część pozostała w zapomnieniu.

Żeby zapobiec katastrofom budowlanym w 1971 roku podjęto kompleksową akcję ratunkowo-zabezpieczającą podziemi, ale ciągle odnajdywane są kolejne odcinki korytarzy i nowe komnaty. Pozostawiono 46 komór, które połączono z korytarzami, schodami i pochylniami tworząc podziemną trasę turystyczną o długości ponad 400 metrów. Podziemia Opatowskie zostały udostępnione dla turystów w 1984 roku. W piwnicach trasy turystycznej urządzono szereg ekspozycji tematycznych, związanych z Opatowem i najbliższą okolicą.

UDOSTĘPNIJ
fb