baner
windows 10 key online sale office 2016 key sale purchase office 2013 key http://www.cdkeypascher.com/ buy cheap windows 10 key purchase WINDOWS 10 Key buy Office Professional Plus 2016 Key

Kaplica p.w. Zesłania Ducha Świętego w Witosławicach

ATRAKCJE TURYSTYCZNE / POWIAT OSTROWIECKI / Kaplica p.w. Zesłania Ducha Świętego w Witosławicach
0
UDOSTĘPNIJ
na_strone_8584r10

Pierwszą Kaplicę wybudowano na górze Witosławskiej już w wieku XIV.

Obecnie zachowana drewniana budowla o konstrukcji zrębowej została wzniesiona w XVIII wieku przez benedyktynów z klasztoru na Łysej Górze i najstarsza jej część – prezbiterium pochodzi właśnie z tego okresu. Podobnie jak dobrze zachowana kropielnica. Ostatecznie rozbudowano ją w pierwszej połowie XIX w. Z tego czasu pochodzi większość zachowanych elementów: obecny ołtarz główny, dwa ołtarze boczne , drewniana ambona oraz kamienna Chrzcielnica. W kaplicy możemy podziwiać też Stacje Drogi Męki Pańskiej z 1868 r., malowane na blasze, autorstwa Romualda Gajowskiego.
Przed wiekami Góra Witosławska była słowiańskim miejscem kultu. Istniał tu prawdopodobnie „święty gaj”, otoczony wielowiekowymi potężnymi dębami, w środku którego palił się ogień. Kiedy Łysa Góra (Św. Krzyż) przekształciła się z pogańskiego ośrodka w promieniujące na okolicę miejsce kultu chrześcijańskiego, kult pogański w całości znalazł swoje schronienie na Górze Witosławskiej.
Kaplica na Górze Witosławskiej powstała w miejscu wybitnie niesprzyjającym osadnictwu i oddalonym nie tylko od ludzkich siedzib, ale nawet od pól uprawnych. Takie jej umiejscowienie wiązało się zapewne z koniecznością zniszczenia kultu pogańskiego. To, że kaplica dotrwała do naszych czasów jest zasługą dziedzica dóbr Jeleniów i Witosławice, pułkownika wojsk polskich, kawalera Legii Honorowej i posła na sejm 1830 r. –Antoniego Alojza Libiszewskiego i właściciela Boksyc Władysława Jasieńskiego. Główne uroczystości religijne na Górze Witosławskiej, przyciągające tłumy wiernych i turystów, odbywają się corocznie w czasie święta Zesłania Ducha Świętego.

UDOSTĘPNIJ
fb