baner
windows 10 key online sale office 2016 key sale purchase office 2013 key http://www.cdkeypascher.com/ buy cheap windows 10 key purchase WINDOWS 10 Key buy Office Professional Plus 2016 Key

Ruiny walcowni w Nietulisku

ATRAKCJE TURYSTYCZNE / POWIAT OSTROWIECKI / Ruiny walcowni w Nietulisku
0
UDOSTĘPNIJ
DSC_0018_na_strone

Nietulisko Duże to miejscowość w województwie świętokrzyskim, w gminie Kunów malowniczo rozpościerająca się w widłach rzek Świśliny i Kamiennej.

W XIX wieku w Nietulisku, w jego części nazwanej później Nietuliskiem Fabrycznym powstał zakład walcowni profili drobnych i blach grubych stanowiący ostatnie ogniwo, tzw. “ciągu fabryk żelaznych”, w skład którego wchodziły zakłady zlokalizowane nad Kamienną.
Zakład walcowni w Nietulisku zlokalizowano w myśl projektu Stanisława Staszica, który jako Dyrektor Wydziału Przemysłu i Kunsztów Królestwa Kongresowego opracował plan uprzemysłowienia doliny rzeki Kamiennej. Jego realizacja doprowadziła do powstania Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego.
Walcownia powstała w latach 1834 – 1846 w ramach działalności inwestycyjnej Banku Polskiego według projektu budowniczego Karola Knake. Powstał nie tylko zakład ale również założenie urbanistyczne z osiedlem przemysłowym i układem wodnym.
Zahamowanie produkcji i upadek zakładu nastąpił po powodzi w 1903 r. a w 1905 r. został oficjalnie zamknięty.
Obecnie walcownia żelaza w Nietulisku jest zabytkiem techniki w stanie trwałej ruiny o dużej wartości naukowej i randze dokumentu historycznego. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków Województwa Świętokrzyskiego.
Zwiedzanie terenu ułatwiają dwie trasy rozpoczynające się od tablicy informacyjnej ukazującej rozmieszczenie poszczególnych obiektów, znajdującej się po lewej stronie bramy wjazdowej do szkoły.
Obiekt zlokalizowany jest przy trasie międzynarodowej E-371 i drodze krajowej Nr 9 z Radomia do przejścia granicznego w Barwinku. Może być interesującym etapem podróży dla zwiedzających Góry Świętokrzyskie, Kałków, Bałtów czy Krzemionki k. Ostrowca Św.
Na terenie zabytkowej walcowni funkcjonują korty tenisowe z zapleczem, które zostało urządzone w dawnej warowni, a w zabytkowym budynku mieści się Szkoła Podstawowa, która ma swojego patrona w osobie Stanisława Staszica.

UDOSTĘPNIJ
fb