baner
windows 10 key online sale office 2016 key sale purchase office 2013 key http://www.cdkeypascher.com/ buy cheap windows 10 key purchase WINDOWS 10 Key buy Office Professional Plus 2016 Key

Cykl wydarzeń popularno-naukowych …

CIEKAWE INICJATYWY / POWIAT OSTROWIECKI / Cykl wydarzeń popularno-naukowych …
0
UDOSTĘPNIJ
VII Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowie (7)_na_strone

Projekt pn. „Cykl wydarzeń popularno-naukowych popularyzujących fenomen świętokrzyskiego pszczelarstwa”.

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej Motyw.

Głównym celem projektu była promocja Gminy Bałtów i województwa świętokrzyskiego jako kolebki, w której hołduje się odwiecznym tradycjom pszczelarstwa, gdzie pozyskiwany jest miód spadziowy wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ziemi Świętokrzyskiej. Oprócz sławnego miodu spadziowego, na terenie realizowanego projektu, wytwarza się metodami rzemieślniczymi także inne produkty pochodzące z ula, tj. mleczko pszczele, propolis, pyłek. Poza asortymentem spożywczym, paralekami, naturalnymi kosmetykami, w rejonie Gminy Bałtów tworzone są także prace artystyczne – rzeźby, świece wykonane z wosku pszczelego. Metody wytwarzania poszczególnych produktów nie zmieniły się od wieków, a profesję związaną z ich produkcją można zaliczyć do ginących zawodów województwa świętokrzyskiego. Wytwarzanie produktów pszczelarskich łączy się tu w naturalny sposób z innymi metodami wytwórstwa ludowego – garncarstwem, plecionkarstwem, wyrobem produktów drewnianych, które stanowią otoczkę dla produktów pszczelich (opakowania gliniane, plecione i drewniane ozdoby, świeczniki). Chałupniczo wytwarza się także wyroby alkoholowe z domieszkami miodu i propolisu – miodówkę.
W ramach projektu zorganizowano trzy kluczowe wydarzenia. W sierpniu 2014r. odbyła się wizyta studyjna do pasieki hodowlanej Pożóg na Lubelszczyźnie, która posiada ponad półwieczną tradycję w prowadzeniu gospodarki pasiecznej i hodowli wyselekcjonowanych gatunków matek pszczelich. Wizyta stworzyła możliwość wymiany wzorców i doświadczeń oraz implementacji do własnych pasiek, skutecznie funkcjonujących już rozwiązań. Do udziału w wyjeździe studyjnym zaproszono sympatyków pszczelarstwa, osoby aktywnie działające na rzecz lokalnych społeczności, zainteresowane wymianą doświadczeń oraz pomysłów na rozwój lokalny.
W sierpniu zorganizowano również Międzynarodową Konferencję Pszczelarską – VII Świętokrzyskie Święto Pszczoły. Jest to wydarzenie cykliczne, o charakterze wystawienniczo-naukowym, urozmaicone bogatym programem artystyczno-ludowym. Odbywa się co rocznie, od 2008 roku. Impreza przyciągnęła ogromne rzesze pszczelarzy i miłośników miodu z całego kraju, a nawet z terenów Europy, urastając do rangi nowego, świętokrzyskiego produktu turystycznego.
Ostatnim etapem projektu (listopad) było zorganizowanie pszczelarskiej sesji naukowej poświęconej europejskiej gospodarce pasiecznej w ulach kombinowanych. Sesja skierowana była do naukowców z ośrodków krajowych i zagranicznych, pszczelarzy praktyków i hodowców, członków organizacji pszczelarskich oraz przedstawicieli pozostałej części sektora pszczelarskiego (producentów sprzętu, przedstawicieli firm zajmujących się dystrybucją produktów pszczelich). Spotkanie zakończyła dyskusja panelowa pomiędzy przedstawicielami nauki i wiedzy praktycznej. Streszczenia wygłaszanych referatów zostały umieszczone w czasopismach oraz portalach branżowych.

UDOSTĘPNIJ
fb