baner
windows 10 key online sale office 2016 key sale purchase office 2013 key http://www.cdkeypascher.com/ buy cheap windows 10 key purchase WINDOWS 10 Key buy Office Professional Plus 2016 Key

Chocimskie Centrum Wiedzy o Regionie

CIEKAWE INICJATYWY / POWIAT OSTROWIECKI / Chocimskie Centrum Wiedzy o Regionie
0
UDOSTĘPNIJ
DSC_0087_na_strone

Tytuł projektu: „Chocimskie Centrum Wiedzy o Regionie”.

Projekt realizowany w okresie od września 2015 r. do czerwca 2016 r. przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów gminę Kunów.

Projekt pozwoli ocalić od zapomnienia tradycję Ojców Ziemi Kunowskiej, ich obyczaje oraz smaki dawnej kuchni gminy Kunów, poprzez utworzenie Chocimowskiego Centrum Wiedzy o Regionie, które będzie obejmowało prowadzenie warsztatów z rękodzieła artystycznego powiązanego z regionem, a także warsztatów promujących potrawy wywodzące się z tegoż terenu i okolic oraz warsztaty związane z tradycyjnymi obrzędami obchodzonymi w gminie Kunów, które zostały zapomniane.
W planowanych warsztatach będzie uczestniczyć 40 osób w wieku od 6 do 18 lat z gminy Kunów powiatu ostrowieckiego, które poprzez aktywne uczestnictwo poznają niemal zapomniane już walory, potrawy, tradycje związane z naszym pięknym regionem oraz będą je kontynuować. Planowane warsztaty będą się odbywać w jednej z pustych pomieszczeń Chocimowskiego dworku, która wymaga adaptacji. Remont pomieszczenia obejmie pomalowanie ścian oraz położenie paneli. Znajdą się w niej prace rękodzielnicze, a także materiały niezbędne do przeprowadzania warsztatów, stoliki, ławki. Na zakończenie odbędzie się duża Impreza plenerowa pn. Festiwal Rękodzieła Artystycznego, na której w przepięknym podworskim parku artyści i pasjonaci z regionu świętokrzyskiego będą mogli wypromować swoją twórczość jak i przeprowadzić warsztaty. Realizatorom projektu zależy na wypromowaniu nowopowstałego Centrum i zachęceniu turystów do częstych odwiedzin.

W ramach realizacji projektu dotychczas przeprowadzono m.in. warsztaty tradycji w okresie od 01.10.2015 r. do 31.12.2015 r. 30 godzin warsztatów podnoszących wiedzę na temat tradycji i obrzędów obchodzonych w gminie Kunów, które zostały zapomniane. W czasie warsztatów przygotowano obrzęd ludowy „KOLĘDNICY” związany z okresem Bożego Narodzenia do Trzech Króli, a nawet do święta Matki Boskiej Gromnicznej – 2 lutego. Polega na odchodzeniu domów, śpiewaniu kolęd i inscenizacji widowiska w którym występują: Król Herod, Marszałkowie, Turek , Anioły, Diabeł, Żyd, Śmierć oraz Gospodarze. Warsztaty były prowadzone w oparciu o zasoby lokalne. Premiera obrzędu odbyła się 10 stycznia 2016 roku w sali widowiskowej biblioteki w Kunowie. Ponadto mali aktorzy wystąpili podczas wspólnego kolędowania sołectw: Chocimowa, Bukowia, Małego Jodła i Prawęcina w siedzibie stowarzyszenia tj. w „Chocimowskim Centrum pod Lipami”. Wszyscy byli pod wrażeniem kunsztu aktorskiego młodych wykonawców i kolorowych stroi kolędników, które zakupiono w ramach projektu.
Trzeba zaznaczyć, że Uczestnicy warsztatów kontynuowali tradycje, czego przykładem jest zwyczaj chodzenia po kolędzie – Zwyczaj chodzenia po kolędzie.

UDOSTĘPNIJ
fb